U povodu Međunarodnog dana žena Margareta Bašaragin podelila je u centru Subotice flajere prolaznicama (i prolaznicima) sa porukama i parolama koji tematizuju 8.mart kao Međunarodni dan žena: poziv za društveno angažovanje žena danas, podsednik na naše prethodnice - borkinje za ženska prava. Cilj je bio da se skrene pažnja na relativizaciju 8. marta i njegovu komercijalizaciju, jer su naročito mlade žene danas ostale uskraćene za podatke zašto i kako obeležavamo ovaj značajan praznik.
ŽIVEO OSMI MART,
MEĐUNARODNI DAN ŽENA!
Avgusta 1910. godine na konferenciji žena socijalistkinja u Kopenhagenu usvojen je predlog Klare Cetkin da se obeležava praznik s ciljem: borbe za mir, jednaka prava žena i muškaraca na rad, zaradu i obrazovanje, protiv trgovine ljudima i zloupotrebi dece u radnim poslovima...
Praznik danas iskorišćavaju oni kojima je do zarade i dobiti, u državi koja je okrenuta ka kapitalističkim vrednostima i profitu. Tako se u povodu praznika nudi zabava, prodaja najrazličitijih poklona ženama za ulepšavanje i ugođaj, jedino je cvet kao poklon ostao obavezna prepoznatljiva veza sa bliskom nam prošlošću.
(Svenka Savić)
Danas je više nego ikada potrebno da se zauzmemo za sebe!
SMRT FAŠIZMU – SLOBODA ŽENAMA!
RADNICE, SELJANKE, SLUŽBENICE, INTELEKTUALKE!
OSMI MART JE DAN ZA AKCIJU!
Ženska solidarnost je početak defašizacije svake od nas. Zato što biramo razumevanje, a ne osudu, zato što biramo empatiju, a ne mržnju. Tako prelazimo granice nacionalnog konsenzusa o pravljenju neprijatelja. Ženska solidarnost je politika antifašizma.
(Lepa Mlađenović)
Sloboda samo za pristalice vlasti, samo za članove jedne partije – ma koliko mnogobrojni bili – nije nikakva sloboda. Sloboda je uvek i isključivo sloboda za onoga ko drugačije misli.
(Roza Luksemburg)
PO NACIONALNOSTI SMO ŽENE!
M. Bašaragin
Foto: D. Ćupurdija
Mapu osmomartovskih događaja 2022. sačinila je Rekonstrukcija ženski fond iz Beograda za Srbiju i region.