Aktivnosti
- Detalji
U okviru šestog ciklusa alternativnog visokoškolskog intedisciplinarnog programa Ženskih studija u Subotici 16. novembra 2024. u prostoru Savremene galerije Subotica i onaljn svoj umetnički rad predstavile su Silva i Sara Dervanović, prve strip autorke u Crnoj Gori. Silva je studentkinja Medijskih studija i novinarstva, Fakultet političkih nauka, Univerzitet crne gore, Podgorica, a Sara studentkinja Biotehničkog fakulteta na istom univerzitetu.
- Detalji
U okviru šestog ciklusa alternativnog interdisciplinatnog visokoškolskog programa Ženskih studija u Subotici 9. novembra 2024. bilo je reči o metodologiji pisanja enciklopedijske odrednice, a na primeru znamenite Subotičanke Katarine Bačlija, pozorišne glumice (Subotica, 1927 - Subotica, 2009).
M. Bašaragin
T. Babić i M. Bašaragin
Foto: dokumentacija ŽSI
- Detalji
Novi susret na šestog ciklusa alternativnog visokoškolskog i interdisciplinarnog obrazovnog programa Ženskih studija u Subotici organizovale smo 2. novembra 2024. uživo i onlajn.
Pored metodološke obuke o rodno osetljivom pisanju odrednica o znamentim ženama u enciklopedijama i na Wikipediji bilo je reči o znamenitim Subotičankama: dr Marceli Jagić (Subotica, 1901- Rovinj/Pula, 1990), feministkinji, lekarki, prvoj obrazovanoj rentgenološkinji u Jugoslaviji, osnivačici Odeljenja za rerntgenologiju u Opštoj bolnici u Subotici, Pauli Hek rođ. Kesler (Heck rođ. Keszler Paula) (Bezdan, 1958 – Subotica, 2014) jednoj od znamenitih subotičkih i vojvođanskih pozorišnih umetnica 20. veka, i Katarini Bačliji (Subotica, 1927 - Subotica, 2009), pozorišnoj glumici Narodnog pozorišta Subotica/ Narodno pozorište Subatica/ Népzínház Szabadka/ Narodno kazalište Subotica.
M. Bašaragin
M. Rakočević Cvijanov, S. Simeunović, M. Bašaragin, T. Kolar Janković, V. Miković, D. Mrkić i T. Babić
Foto: dokumentacija ŽSI
- Detalji
Drugi susret šestog ciklusa Ženskih studija u Subotici odigrao se u prostoru Savremene galerije u Subotici (Park Rajhla Ferenca 5) i onlajn 26. oktobra 2024.
Susret je bio posvećen metodologiji izrade odednica o znamenitim ženama a akcenat je bio na pitanjima šta je relevantno u tekstu odrednice, ekonomičnosti jezika i kako pisati na rodono osetljiv način.
Deo metodologije posvećen je obuci pisanja odrednica na Wikipediji o znamenitim ženama, naročito imajući u vidu da su mnoge zaslužne žene često neprisutne na internetu jer su živele, stvarale i delovale pre njegove pojave, pa otuda potreba da znanje o njima digitalizujemo i učinimo dostupnim mladima i deci koja pre svega koriste Wikipediju. Deljenje znanja, slobodan pristup znanju kao i kreiranje znanja o ženama i feminizmu koje zastupamo u ženskim studijama čini osnovu ove aktivnosti.
M. Bašaragin
T. Babić, M. Bašaragin, T. Kolak Janković, D. Mrkić, S. Iršević, D. Pinter
Foto: dokumentacija ŽSI