Aktivnosti

Na susretu u okviru sedmog ciklusa Ženskih studija u Subotici 10. maja 2025. u prostoru savremene galerije Subotica i onlajn održana su dva predavanja.

Prof. dr Viktorija Aladžić održala je predvanje "Sestre iz porodice Karch" čiji je cilj bio da na primeru životnih priča sestara Karch iz sopstvene porodice nemačkog porekla, a na osnovu sećanja i sačuvane dokumentacije, predoči iskustva, stradanja i sudbine podunavskih Švaba i Švabica na prostoru Vojvodine u 20. veku.

U svom izlaganju "Subotičke vizuelne umetnice" ma Nela Tonković predstavila je biografske podatke i umetničke doprinose subotičkih vizuelnih umetnica u vremenskom sledu: Jelene Čović, Ane Milovanović, ma Edite Kadirić, dr Maje Rakočević Cvijanov i Jelene Grujačić sa ciljem da skrene pažnju na njihove doprinose umetničkom, kulturnom i uopšte društvenom životu Subotice, zemlje, reginoa ali i Evrope i sveta.

Moderirala je dr Margareta Bašaragin.

M. Bašaragin

 

Foto: dokumetacija ŽSI

Donatorska podrška: Rekonstrukcija Ženski fond, Beograd

Alternativni interdisciplinarni visokoškolski obrazovni program:

„ŽENSKE STUDIJE 2025. SUBOTICA“, SUBOTICA

 

Prof. dr Viktorija Aladžić

Sestre iz porodice Karch

 

Ma Nela Tonković

Subotičke vizuelne umetnice

 

Moderira

Dr Margareta Bašaragin

 

 

subota, 10. maj 2025. 10.30h, Savremena galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5,

Predavanja je moguće pratiti onlajn putem zum aplikacije na linku:

https://us06web.zoom.us/j/81451051444?pwd=NXNOREJ4dW1hOEgyNVpKK2o5R2tvQT09

 

Pristup predavanjima je slobodan.

 

Prof. dr Viktorija Aladžić vanredna je profesorka Građevinskog fakulteta Subotica, Univerziteta u Novom Sadu u penziji. Doktorirala na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u naučnoj oblasti prostornog planiranja. Pored naučnog rada aktivno je inicirala kampanje za zaštitu graditeljske baštine Subotice i Vojvodine. Dobitnica nagrade „Heroina nasleđa“ Evropa Nostre Srbija (2023).

Ma Nela Tonković, istoričarka umetnosti, kustoskinja. Diplomirala istoriju umetnocti na Fil. fak, Univerziteta u Beogradu (2009), masterirala na UNESCO katedri za  kulturnu politiku i menadžment, UB (2018). Zaposlena u Savremenoj galeriji u Subotici, saradnica ŽSI.

Dr Margareta Bašaragin, doktorirala na ACIMSI Centru za rodne studije Univerziteta u Novom Sadu, koordinatorka edukativnog programa: ŽENSKE STUDIJE 2025 SUBOTICA.

Donatorska podrška: Rekonstrukcija Ženski fond, Beograd

U okviru sedmog ciklusa alternativnog visokoškolskog interdsiciplinarnog obrazovnog  programa "Ženske studije 2025. Subotica" održana su dva predavanja 26. aprila 2025. u prostoru Savremene galerije Subotica i onlajn.

Dr Uglješa Belić je održao predavanje "Rodna dimenzija enciklopedijskog teksta : ideologizacija i interkulturalnost" i prezentovao rezultate istraživanja koje je za cilj imalo da istraži implicitne diskriminacije prema ženama iz različitih grupa u postojećim enciklopedijskim odrednicama (Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka; Enciklopedija Jugoslavije (prvo i drugo izdanje); Srpska enciklopedija I Enciklopedija Vojvodine), te da predlog za prezentaciju žena u encikopedijskom tekstu kojim se uvažavaju rodne i druge razlike i specifičnosti kako iz istorijske tako i iz savremene perspektive.

Dr Mirjana Dokmanović u izlaganju "Rodno odgovorni budžeti" fokusirala se na pojam i značaj primene rodno odgovornog budžeta sa naglaskom na lokalni nivo. Takođe je predstavila i vezu rodno odgovornog budžetiranja sa ženskim ljudskim pravima, demokratizacijom i razvojem društva, kao i specifične koristi za žene i lokalnu samoupravu i istakla i ulogu ženskih i rodnih studija u Srbiji u razvijanju i unapređivanju znanja u ovoj oblasti.

Moderirala je dr M. Dokmanović 

M. Bašaragin

Donatorska podrška: Rekonstrukcija Ženski fond, Beograd

A. Kovač Striko, G. Francišković, T. Gnjidić Milić, M. Dokmanović, H. Savić, M. Nedić

Foto: dokumentacija ŽSI

Alternativni interdisciplinarni visokoškolski obrazovni program:

„ŽENSKE STUDIJE 2025. SUBOTICA“, SUBOTICA

 

Dr Uglješa Belić

Rodna dimenzija enciklopedijskog teksta: ideologizacija i interkulturalnost

Dr Mirjana Dokmanović

Rodno odgovorni budžeti

 

Moderira

Dr Mirjana Dokmanović

 

subota, 26. april 2025. 10.30h, Savremena galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5,

Predavanja je moguće pratiti onlajn putem zum aplikacije na linku:

https://us06web.zoom.us/j/81451051444?pwd=NXNOREJ4dW1hOEgyNVpKK2o5R2tvQT09

 

Pristup predavanjima je slobodan.

 

Dr Uglješa Belić, završio osnovne i magistarske studije na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta UNS. Doktorirao na ACIMSI Centru za rodne studije UNS u Novom Sadu, na temi „Rodna dimenzija enciklopedijskog teksta: interdisciplinarni pristupˮ (2016). Autor je više naučnih i stručnih radova u domaćim i međunarodnim časopisima i zbornicima radova.

Dr Mirjana Dokmanović je doktorirala na ACIMSI Centru za rodne studije Univerziteta u Novom Sadu, naučna saradnica Centra za pravna istraživanja Instituta društvenih nauka (Beogradu) u penziji, suosnivačica i članica Centra za ženske studije u Subotici (1997-2004).

Donatorska podrška: Rekonstrukcija Ženski fond, Beograd